RSS feed for Bill
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Lonelyhearts

Lonelyhearts

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sleep Tight

Sleep Tight

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Haunted

Haunted

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Lemora: A Child's Tale of the Supernatural

Lemora: A Child's Tale of the Supernatural

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Graveyard Shift

Graveyard Shift

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Strangeland

Strangeland

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Cop in Blue Jeans

The Cop in Blue Jeans

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Joysticks

Joysticks

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Flesh and Bullets

Flesh and Bullets

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
I Drink Your Blood

I Drink Your Blood

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Just Desserts: The Making of 'Creepshow'

Just Desserts: The Making of 'Creepshow'

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Fifth Cord

The Fifth Cord

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Stash House

Stash House

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Dark Water

Dark Water

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Magnus

Magnus

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Challenge of the Tiger

Challenge of the Tiger

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
I Am the Pretty Thing That Lives in the House

I Am the Pretty Thing That Lives in the House

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Conflict

Conflict

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Deadtime Stories

Deadtime Stories

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Legend Of Wasco

The Legend Of Wasco

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Silver Bullet

Silver Bullet

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Slaughterhouse

Slaughterhouse

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bloody Murder 2: Closing Camp

Bloody Murder 2: Closing Camp

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Bloody Murder

Bloody Murder

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Into the Grizzly Maze

Into the Grizzly Maze

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Ohyaku: The Female Demon

Ohyaku: The Female Demon

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marebito

Marebito

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Texas Chainsaw Massacre: The Shocking Truth

Texas Chainsaw Massacre: The Shocking Truth

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Framed

Framed

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Unborn

The Unborn

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dead Snow 2: Red vs. Dead

Dead Snow 2: Red vs. Dead

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dead Snow

Dead Snow

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rude Dude

Rude Dude

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Crumb

Crumb

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry