Avery has logged 263 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bullet in the Head

Bullet in the Head

1990
×
★★★★
Edit this entry  
16
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The General

The General

1926
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jaws

Jaws

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Laura

Laura

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Crazies

The Crazies

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Scanners

Scanners

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Devil

The Devil

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
[REC]

[REC]

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mister Designer

Mister Designer

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spirits of the Dead

Spirits of the Dead

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Demons 2

Demons 2

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tetsuo II: Body Hammer

Tetsuo II: Body Hammer

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Noroi: The Curse

Noroi: The Curse

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Martin

Martin

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ravenous

Ravenous

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Magic

Magic

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sauna

Sauna

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Lynch Mob

Lynch Mob

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry