Avery has logged 31 entries for films during September 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Encounters of the Spooky Kind

Encounters of the Spooky Kind

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Great Ecstasy of Woodcarver Steiner

The Great Ecstasy of Woodcarver Steiner

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Izo

Izo

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Abbott and Costello Meet Frankenstein

Abbott and Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tokyo Gore Police

Tokyo Gore Police

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shivers

Shivers

1975
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pontypool

Pontypool

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Butterfly Murders

The Butterfly Murders

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Demons

Demons

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lisa and the Devil

Lisa and the Devil

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Adrift in Tokyo

Adrift in Tokyo

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mekong Hotel

Mekong Hotel

2012
×
★★★½
Edit this entry  
06
Syndromes and a Century

Syndromes and a Century

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Day at the Races

A Day at the Races

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Living Skeleton

The Living Skeleton

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry