Kirenia has logged 116 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Florence Foster Jenkins

Florence Foster Jenkins

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sully

Sully

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hands of Stone

Hands of Stone

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Freaks

Freaks

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Café Society

Café Society

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
Read the review Edit this entry  
10
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
La Strada

La Strada

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Last Laugh

The Last Laugh

1924
×
★★★½
Read the review Edit this entry