• Cold Case Hammarskjöld

    Cold Case Hammarskjöld

    ★★★★★

    huge if true

  • Tenet

    Tenet

    ★★½

    i had no idea what was going on for... most of this film and i won't apologise for not even trying to comprehend it; therefor my most salient memory of this viewing experience was a scene where the main woman is wearing stilettos and she starts to walk over old London cobblestones and all i could think was 'bitch watch out'

  • Paradise Hills

    Paradise Hills

    ★★½

    this film feels like a supercut of a much longer film where all the exposition and plot was left out but all the incredibly cringe dialogue was left in. That being said the visuals were absolutely mesmerizing and ambitious and i've always been one for style over substance.

    overall the storytelling is a 0/5 but the capital A Audacity it took to create the visuals of this film is a 5/5; very conflicting.

  • I'm Thinking of Ending Things

    I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

    THIS is what i mean when I say surrealism is my favourite genre of film

  • The Dead Don't Die

    The Dead Don't Die

    ★★½

    have u ever wondered what it would b like if a classic zombie film took a whole bottle of xanax ?? but then about 80% of the way thru the film a space ship comes to pick up tilda swinton's character with no explanation or follow up and u wonder if that xanax was laced with pcp?

    then this film is for u.

  • Hustlers

    Hustlers

    ★★★★

    the last line of 'you have people tossing the money and people doing the dance.' is my new favourite explanation of marxist class struggle; true comrades.

  • Relic

    Relic

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    This film came to the same conclusion that I did after i once took 4 tabs of acid and, for hours, lay on the floorboards of the historic villa where I was living; that if you live in a house long enough, you end up haunting it even if you're not a ghost.

    That is to say: this film was brilliant and stunning and I will be filing this under my favourite category of films; ones where the building is the main character.

  • Mrs. America

    Mrs. America

    ★★★★★

    every second of screen time in this made me more and more thankful to be alive on this earth at the same time as cate Blanchett. she is genuinely phenomenal and being the brilliant antihero in this show is what she deserves and what we all deserve.

  • The Platform

    The Platform

    ½

    this film struck such a nerve with me i just cannot articulate how much i loathe it. Just like 'mother' it straddles a line of trying to be a compelling narrative and trying to be a metaphor for 'Society' and completely fails at both.

    it's one of those films where people say they liked it because 'hm it makes you think' but... it doesn't. if you actually think about it for more than 20 seconds the premise completely falls apart…

  • Sometimes Always Never

    Sometimes Always Never

    ★★★★★

    im a simple woman; I see a film with a jaded protagonist staring resolutely into the uncaring and sublime expanse of the ocean, I think it is absolutely brilliant. This film is no exception.

  • 12 Angry Men

    12 Angry Men

    ★★★★½

    Look, i KNOW the moral takeaway from this film isn't 'architects make a great addition to any jury because of their compelling qualities of empathy and reason' but at a young age this film ignited a desire deep deep fire in my soul to one day sit on a jury and sit in a locked room and yell at 11 other people who I think are wrong about something until they change their mind, and I've just finished my masters…

  • A Kid Like Jake

    A Kid Like Jake

    ★½

    every scene in this film is just "is he you know *vague hand gestures*" over and over until it ends.

    this film is more a study of what upper-middle-class new yorkers worry about when money isn't an issue in their lives than a contemporary exploration of raising a gender non-conforming child.