• Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

  • The Green Knight

    ★★★

  • The Suicide Squad

    ★★★½

  • Black Widow

    ★★★½

  • No Sudden Move

    ★★★

  • Luca

    ★★★★

  • Loki

    ★★★★½

  • In the Heights

    ★★½

  • Bo Burnham: Inside

  • Godzilla vs. Kong

    ★½

  • The Falcon and the Winter Soldier

    ★★★★

  • Zack Snyder's Justice League

    ★½

  • Cherry

    ★★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • The Sparks Brothers

    ★★★★½

  • WandaVision

    ★★★

  • News of the World

    ★★★

  • Wonder Woman 1984

    ★★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • Mank

    ★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • Enola Holmes

    ★★★

  • Another Round

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★★

  • Tenet

    ★★½

  • Hamilton

  • Da 5 Bloods

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Onward

    ★★★

  • Emma.

    ★★★★

  • The Call of the Wild

    ★★½

  • The Father

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Possessor

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★½

  • The Outsider

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

  • Little Women

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★½

  • Frozen II

    ★★

  • Doctor Sleep

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★

  • Downton Abbey

    ★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Joker

    ★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Ad Astra

    ★★½

  • It Chapter Two

    ★★

  • Ready or Not

    ★★★½

  • Weathering with You

    ★★★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★½

  • Men in Black: International

    ★★½

  • Deadwood: The Movie

    ★★★★½

  • Good Omens

    ★★★★½

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Rocketman

    ★★★★

  • Yesterday

    ★★★½

  • See You Yesterday

    ★★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★½

  • Blow the Man Down

    ★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★½

  • Shazam!

    ★★★

  • Love, Death & Robots: The Secret War

    ★★