Sort by

kjmrkj has logged 112 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Born on the Fourth of July

Born on the Fourth of July

1989
×
★★★★
Edit this entry  
03
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Spree

Spree

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
21
They Live

They Live

1988
×
★★★
Edit this entry  
21
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Spiderhead

Spiderhead

2022
×
★★
Edit this entry  
19
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Hustle

Hustle

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
House

House

1977
×
Read the review Edit this entry  
12
Watcher

Watcher

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
★★★
Edit this entry  
10
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★★★
Edit this entry  
05
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★½
Edit this entry  
04
Skinwalkers

Skinwalkers

2002
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★★
Edit this entry  
31
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Milk

Milk

2008
×
★★★½
Edit this entry  
23
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Stay

Stay

2005
×
★★★½
Edit this entry  
22
Men

Men

2022
×
★★★★
Edit this entry  
20
Jumper

Jumper

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Twenty One Pilots: Livestream Experience

Twenty One Pilots: Livestream Experience

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Sonic the Hedgehog 2

Sonic the Hedgehog 2

2022
×
★★½
Edit this entry  
11
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Northman

The Northman

2022
×
★★
Edit this entry  
08
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
03
La Bamba

La Bamba

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Revolver

Revolver

2005
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Strange Brew

Strange Brew

1983
×
★½
Edit this entry  
24
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★
Edit this entry