Sort by

Kevin has logged 206 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Contagion

Contagion

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Casualties of War

Casualties of War

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hollywood Ending

Hollywood Ending

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Prairie Home Companion

A Prairie Home Companion

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Veronica Guerin

Veronica Guerin

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Pride and Glory

Pride and Glory

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Closer

Closer

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Animal House

Animal House

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Reindeer Games

Reindeer Games

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Stardust Memories

Stardust Memories

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dune

Dune

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Rock

The Rock

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Cooler

The Cooler

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ladyhawke

Ladyhawke

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Witches

The Witches

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Christmas Horror Story

A Christmas Horror Story

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
White Girl

White Girl

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cutter's Way

Cutter's Way

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Van Helsing

Van Helsing

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Joyeux Noel

Joyeux Noel

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Indignation

Indignation

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Loving

Loving

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Genius

Genius

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry