Kevin has logged 42 entries for films during July 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hidden Agenda

Hidden Agenda

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Recount

Recount

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Outbreak

Outbreak

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
State of the Union

State of the Union

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hunted

The Hunted

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Name of the Rose

The Name of the Rose

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Maudie

Maudie

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Sense of an Ending

The Sense of an Ending

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fallen Angel

Fallen Angel

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
To the Bone

To the Bone

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Father of the Bride

Father of the Bride

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Cheap Detective

The Cheap Detective

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Gold

Gold

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Paris When It Sizzles

Paris When It Sizzles

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Woman of the Year

Woman of the Year

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hollow Man

Hollow Man

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shampoo

Shampoo

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Best Exotic Marigold Hotel

The Best Exotic Marigold Hotel

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Edit this entry  
04
White Men Can't Jump

White Men Can't Jump

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry