• Sonic the Hedgehog

    Sonic the Hedgehog

    ★★★

    1. this film sent me multiple times why lie
    2. james marsden sexy
    3. jim carrey also sexy...?
    4. THIS IS A KIDS MOVIE WHY DO YALL TAKE IT SO SERIOUSLY?! have some fun with it

  • Ghosts of Girlfriends Past

    Ghosts of Girlfriends Past

    ★★

    biggest joke was that matthew mcconaugheys character was actually redeemed and got the girl. i mean he’s sexy but cmon on now...

  • All the Bright Places

    All the Bright Places

    ★★½

    this is literally the fault in our stars except instead of cancer, it’s mental illnesses. and yes, ofc i cried.

  • Dazed and Confused

    Dazed and Confused

    ★★★★

    the way i audibly sighed so loud when ben affleck showed up

  • Brahms: The Boy II

    Brahms: The Boy II

    ½

    could’ve watched sonic instead but my friends wanted to see this garbage and they ended up hating it anyway... I CAN NEVER GET THOSE 10 DOLLARS AND 86 MINUTES BACK

  • Under the Skin

    Under the Skin

    ★★

    no.

  • Funny Games

    Funny Games

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    the way the director purposely showed u at the beginning that a knife was left on the boat giving u hope that it’ll be used later on to kill the two psychopaths and the wife that just saw her family die in front of her will get her sweet, sweet revenge just for it to be tossed into the water once she gets her hands on it is.... genius. i hate this movie.

  • Hostiles

    Hostiles

    ★★★

    christian bale once again proving he’s the best actor of this generation like damn bitch save some talent for the rest of us

  • Fantastic Mr. Fox

    Fantastic Mr. Fox

    ★★★★★

    this is the best film ive ever seen.

  • Good Time

    Good Time

    ★★★½

    i think we can all agree that robert pattinson

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    if i was lara jean i would simply choose john ambrose. rip peter kavinsky but im different.

    seriously tho, this was bad. the dialogue was awful, a lot of things didn’t make sense, the jokes never landed, the filter on this movie, i mean... who thought that was a good idea? the performances given felt half-assed like none of them wanted to be there except maybe jordan fisher. idk what else i expected from a sequel of a netflix film.…

  • Gone Girl

    Gone Girl

    ★★★★★

    patrick bateman you’re bones! amy dunne is the real american psycho and she was hella right for what she did.