• Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★★★★

    sad is an understatement.

  • Inglourious Basterds

    Inglourious Basterds

    ★★★★★

    literally gave a round of applause at the end

  • Beautiful Boy

    Beautiful Boy

    ★★★★★

    movie critic me agrees that the music choices were odd and the editing was kinda messy but i kid u not as the movie progressed the more tears my eyes produced until the last scene where i just sobbed for like 10 minutes to where i literally couldn’t breathe. ppl complaining ab it being repetitive LMAO wtf did u expect from a movie like this? u know what it’s ab right? the endless cycle of nic relapsing and his family…

  • Lady Bird

    Lady Bird

    ★★★★½

    wow i liked this a lot more than i thought i was going to & timmy looked rly good

  • Us

    Us

    no doubt this will be on my favorites list after friday i said i love u jordan peele!!!

  • Arrival

    Arrival

    ★★★★★

    this film is extremely hard to grasp, i had to go to youtube to help explain wtf just happened but now that i understand, i feel like crying. this film is incredible, and overall beautiful especially the cinematography and score.

  • The Grand Budapest Hotel

    The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

    a masterpiece literally a masterpiece

  • The Talented Mr. Ripley

    The Talented Mr. Ripley

    ★★★★

    almost gave this 5 stars for jude’s beauty

  • La La Land

    La La Land

    ★★★★★

    the fact that this movie doesn’t end like every other romance film there is, makes it a thousand times more real. and what makes it a million times more real is in order to make their own dreams come true, they had to let each other go. the line “im always gonna love you.” reassures me that the look they gave each other in the last few seconds of the film meant exactly that. even tho they didn’t end up…

  • Triple Frontier

    Triple Frontier

    ★★★

    ive developed a crush on oscar isaac bc of this film

  • GoodFellas

    GoodFellas

    ★★★★½

    to all the ppl i follow that have this in ur watchlist, watch it RIGHT NOW. no exceptions.

  • Ant-Man and the Wasp

    Ant-Man and the Wasp

    ★★★★

    yea i barley watched this what ab it