Sort by

granta has logged 84 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
01
High Life

High Life

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
Men

Men

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★½
Edit this entry  
11
It Doesn't Hurt Me

It Doesn't Hurt Me

2006
×
Edit this entry  
01
The Execution

The Execution

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★
Edit this entry  
19
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Anybody Seen My Girl?

Anybody Seen My Girl?

2020
×
★★
Edit this entry  
29
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Arrhythmia

Arrhythmia

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blast from the Past

Blast from the Past

1999
×
★★★
Edit this entry  
19
The Dorm

The Dorm

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★
Edit this entry  
02
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The People vs. Larry Flynt

The People vs. Larry Flynt

1996
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Underground

Underground

1995
×
★★★½
Edit this entry  
19
Arizona Dream

Arizona Dream

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
15
An Unfinished Piece for Player Piano

An Unfinished Piece for Player Piano

1977
×
★★★
Edit this entry  
11
Winter Journey

Winter Journey

2013
×
★★★½
Edit this entry  
10
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★
Edit this entry  
08
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Age of Adaline

The Age of Adaline

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
20
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Nika

Nika

2022
×
★★★½
Edit this entry  
14
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Edit this entry  
11
Walking the Streets of Moscow

Walking the Streets of Moscow

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Edit this entry  
27
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
Edit this entry  
15
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
Read the review Edit this entry  
09
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★
Edit this entry  
09
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★½
Edit this entry  
01
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Young Lady and the Hooligan

The Young Lady and the Hooligan

1918
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★½
Edit this entry  
24
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★★½
Edit this entry