Sort by

Klep has logged 201 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Breathe

Breathe

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Kumiko, the Treasure Hunter

Kumiko, the Treasure Hunter

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Faults

Faults

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Yakuza Apocalypse

Yakuza Apocalypse

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
'71

'71

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tokyo Tribe

Tokyo Tribe

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Look of Silence

The Look of Silence

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sanjay's Super Team

Sanjay's Super Team

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Forbidden Room

The Forbidden Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Victoria

Victoria

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Secret in Their Eyes

Secret in Their Eyes

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Wave

The Wave

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Taxi

Taxi

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry