Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Princess Yang Kwei Fei

Princess Yang Kwei Fei

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Panic

Panic

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Triumph Over Violence

Triumph Over Violence

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Charade

Charade

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dead Man's Letters

Dead Man's Letters

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Boys from Fengkuei

The Boys from Fengkuei

1983
×
★★★½
Edit this entry  
26
Little Caesar

Little Caesar

1931
×
★★★½
Edit this entry  
24
Rancho Notorious

Rancho Notorious

1952
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Great White Silence

The Great White Silence

1924
×
Read the review Edit this entry  
21
The Effect of Gamma Rays on Man-in-the-Moon Marigolds

The Effect of Gamma Rays on Man-in-the-Moon Marigolds

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chronopolis

Chronopolis

1982
×
Edit this entry  
20
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Le Million

Le Million

1931
×
★★★½
Edit this entry  
17
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Shooting Stars

Shooting Stars

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
It Happened in Broad Daylight

It Happened in Broad Daylight

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Man There Was

A Man There Was

1917
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Footlight Parade

Footlight Parade

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sound of the Mountain

Sound of the Mountain

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Fire Within: Requiem for Katia and Maurice Krafft

The Fire Within: Requiem for Katia and Maurice Krafft

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Diamonds of the Night

Diamonds of the Night

1964
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Oedipus Rex

Oedipus Rex

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Portuguese Woman

The Portuguese Woman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Adua and Her Friends

Adua and Her Friends

1960
×
★★★★
Edit this entry  
02
A Chinese Ghost Story

A Chinese Ghost Story

1987
×
★★★½
Edit this entry  
01
Warning Shadows

Warning Shadows

1923
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Show People

Show People

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
When a Woman Ascends the Stairs

When a Woman Ascends the Stairs

1960
×
★★★★
Edit this entry  
29
Johnny Corncob

Johnny Corncob

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Daughter of the Nile

Daughter of the Nile

1987
×
★★★★
Edit this entry  
26
Pacifiction

Pacifiction

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Michael

Michael

1924
×
★★★★
Edit this entry  
23
Perceval

Perceval

1978
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Greenaway Alphabet

The Greenaway Alphabet

2017
×
Read the review Edit this entry  
20
Danger: Diabolik

Danger: Diabolik

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Red Sorghum

Red Sorghum

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Doll

The Doll

1919
×
★★★½
Edit this entry  
17
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Annunciation of Marie

The Annunciation of Marie

1991
×
★★★★
Edit this entry  
15
Aria

Aria

1987
×
Read the review Edit this entry  
14
Sir Arne's Treasure

Sir Arne's Treasure

1919
×
★★★
Edit this entry  
13
Green Snake

Green Snake

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Babette's Feast

Babette's Feast

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Out of the Blue

Out of the Blue

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry