Sort by

kmarus has logged 35 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
House of Wax

House of Wax

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Baader Meinhof Complex

The Baader Meinhof Complex

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
mid90s

mid90s

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Opera

Opera

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Colette

Colette

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween II

Halloween II

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Halloween

Halloween

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Apostle

Apostle

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
First Man

First Man

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Malevolent

Malevolent

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Venom

Venom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry