Sort by

kmarus has logged 650 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
I Love Melvin

I Love Melvin

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Raw Deal

Raw Deal

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Grudge

The Grudge

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Stage Fright

Stage Fright

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Talk Radio

Talk Radio

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
When We Were Kings

When We Were Kings

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Reindeer Games

Reindeer Games

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Infinite Football

Infinite Football

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
GUO4

GUO4

2019
×
Edit this entry  
20
Cats

Cats

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Secret

The Secret

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Three on a Match

Three on a Match

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Give a Girl a Break

Give a Girl a Break

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Wonders

The Wonders

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
After the Rehearsal

After the Rehearsal

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bitter Lake

Bitter Lake

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Event

The Event

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Avengement

Avengement

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
In Another Country

In Another Country

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Day He Arrives

The Day He Arrives

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
It Felt Like Love

It Felt Like Love

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jeannette: The Childhood of Joan of Arc

Jeannette: The Childhood of Joan of Arc

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Dreamed Path

The Dreamed Path

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
42nd Street

42nd Street

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Forest for the Trees

The Forest for the Trees

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Crimson Rivers

The Crimson Rivers

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Víctimas del pecado

Víctimas del pecado

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry