Sort by

Kate has logged 392 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Joe Pera Helps You Find the Perfect Christmas Tree

Joe Pera Helps You Find the Perfect Christmas Tree

2016
×
Read the review Edit this entry  
30
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mixed Nuts

Mixed Nuts

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Holiday Calendar

The Holiday Calendar

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
The Dark and the Wicked

The Dark and the Wicked

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
It Could Happen to You

It Could Happen to You

1994
×
Read the review Edit this entry  
23
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
Read the review Edit this entry  
22
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Deep Impact

Deep Impact

1998
×
Read the review Edit this entry  
21
The Family Man

The Family Man

2000
×
Read the review Edit this entry  
19
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Greenland

Greenland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Little Drummer Girl

The Little Drummer Girl

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Collective

Collective

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Annie

Annie

1982
×
Read the review Edit this entry  
14
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fire Birds

Fire Birds

1990
×
Read the review Edit this entry  
12
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wild Mountain Thyme

Wild Mountain Thyme

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Joe Versus the Volcano

Joe Versus the Volcano

1990
×
Read the review Edit this entry  
10
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jenna Bums the Loveseat

Jenna Bums the Loveseat

×
Read the review Edit this entry  
05
The Abyss

The Abyss

1989
×
Read the review Edit this entry  
04
Center Stage

Center Stage

2000
×
Read the review Edit this entry  
03
Knowing

Knowing

2009
×
Read the review Edit this entry  
02
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sisters, or The Balance of Happiness

Sisters, or The Balance of Happiness

1979
×
Read the review Edit this entry  
01
Trespass

Trespass

2011
×
Read the review Edit this entry  
29
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Cutting Edge

The Cutting Edge

1992
×
Read the review Edit this entry  
27
The Nest

The Nest

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Zandalee

Zandalee

1991
×
Read the review Edit this entry  
26
Angels & Demons

Angels & Demons

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Paper

The Paper

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
Read the review Edit this entry