Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Husbands and Wives

Husbands and Wives

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Panic

Panic

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★
Edit this entry  
07
Urban Cowboy

Urban Cowboy

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Edit this entry  
04
Any Given Sunday

Any Given Sunday

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Jackass: The Movie

Jackass: The Movie

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Footloose

Footloose

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Chloe

Chloe

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dude

Dude

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Scream

Scream

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Senseless

Senseless

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Little Nicky

Little Nicky

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Can't Hardly Wait

Can't Hardly Wait

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Deep Water

Deep Water

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scream and Scream Again: A History of the Slasher Film

Scream and Scream Again: A History of the Slasher Film

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The

The "Put that thing back where it came from, or so help me!" Musical

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
I Still Know What You Did Last Summer

I Still Know What You Did Last Summer

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Stick It

Stick It

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Behind the 'Scream'

Behind the 'Scream'

2000
×
Read the review Edit this entry  
27
Love Child

Love Child

1995
×
Read the review Edit this entry  
26
Intimate Affairs

Intimate Affairs

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Heart Shot

Heart Shot

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Invincible

Invincible

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Grease

Grease

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Home Team

Home Team

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry