Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Color of Paradise

The Color of Paradise

1999
×
Edit this entry  
20
The Kid with a Bike

The Kid with a Bike

2011
×
★★★
Edit this entry  
19
Live and Become

Live and Become

2005
×
★★★
Edit this entry  
17
Little Fugitive

Little Fugitive

1953
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Return of the Prodigal Son

The Return of the Prodigal Son

1967
×
Edit this entry  
13
Death of a Cyclist

Death of a Cyclist

1955
×
★★★★
Edit this entry  
10
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★
Edit this entry  
01
Every-Night Dreams

Every-Night Dreams

1933
×
★★★★
Edit this entry  
30
Frantz

Frantz

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
13 Lakes

13 Lakes

2004
×
★★★★
Edit this entry  
17
Jenin, Jenin

Jenin, Jenin

2003
×
★★★★
Edit this entry  
16
Concerning Violence

Concerning Violence

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Kairat

Kairat

1992
×
★★★
Edit this entry  
15
Killer

Killer

1998
×
★★★
Edit this entry  
11
RR

RR

2007
×
★★★★
Edit this entry  
10
From Bakersfield to Mojave

From Bakersfield to Mojave

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
I Only Want You to Love Me

I Only Want You to Love Me

1976
×
Edit this entry  
09
El Valley Centro

El Valley Centro

1999
×
★★★★
Edit this entry  
08
Ten Skies

Ten Skies

2004
×
★★★½
Edit this entry  
07
Los

Los

2001
×
★★★½
Edit this entry  
05
Sogobi

Sogobi

2002
×
★★★★
Edit this entry  
05
11 x 14

11 x 14

1977
×
★★★½
Edit this entry  
03
North on Evers

North on Evers

1992
×
★★★
Edit this entry  
02
Small Roads

Small Roads

2011
×
★★★
Edit this entry  
02
Four Corners

Four Corners

1997
×
★★★
Edit this entry  
01
Casting a Glance

Casting a Glance

2007
×
★★½
Edit this entry  
01
Measuring Change

Measuring Change

2016
×
★★½
Edit this entry  
31
Past Lives

Past Lives

2023
×
★★★
Edit this entry  
31
Wet Sand

Wet Sand

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Demon

The Demon

1963
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Bridge

The Bridge

1959
×
★★★½
Edit this entry  
20
Goto, Island of Love

Goto, Island of Love

1969
×
★★
Edit this entry  
16
The Beautiful Prisoner

The Beautiful Prisoner

1983
×
★★★
Edit this entry  
15
Level Five

Level Five

1997
×
★★★
Edit this entry  
14
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★½
Edit this entry  
14
Fruits of Passion

Fruits of Passion

1981
×
★★½
Edit this entry  
14
Big Deal on Madonna Street

Big Deal on Madonna Street

1958
×
★★★½
Edit this entry  
13
In This Corner of the World

In This Corner of the World

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Immoral Tales

Immoral Tales

1973
×
★½
Edit this entry  
13
Le Million

Le Million

1931
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Beast

The Beast

1975
×
★½
Edit this entry  
07
Peppermint Soda

Peppermint Soda

1977
×
★★★★
Edit this entry  
05
Sensation of the Century

Sensation of the Century

1966
×
★★★
Edit this entry  
03
Time Regained

Time Regained

1999
×
★★★
Edit this entry  
02
Zero Kelvin

Zero Kelvin

1995
×
★★★½
Edit this entry  
25
Summer 1993

Summer 1993

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Liberté

Liberté

2019
×
Edit this entry  
18
Om Shanti Om

Om Shanti Om

2007
×
★★★
Edit this entry  
14
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★½
Edit this entry  
05
Suzume

Suzume

2022
×
★★★
Edit this entry