Sort by

Kosta has logged 311 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dracula

Dracula

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Take My Eyes

Take My Eyes

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
El Norte

El Norte

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fists in the Pocket

Fists in the Pocket

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Edvard Munch

Edvard Munch

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The 47 Ronin

The 47 Ronin

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
That Day, on the Beach

That Day, on the Beach

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Confucian Confusion

A Confucian Confusion

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Early Spring

Early Spring

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Red Psalm

Red Psalm

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians

I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Girl

Girl

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Elephant

Elephant

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
2046

2046

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Strategy of the Snail

The Strategy of the Snail

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Children of Paradise

Children of Paradise

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scandal Sheet

Scandal Sheet

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sleuth

Sleuth

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Land of Mine

Land of Mine

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Europa Europa

Europa Europa

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Kids

Kids

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Witchhammer

Witchhammer

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Special Treatment

Special Treatment

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hands over the City

Hands over the City

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Fire Within

The Fire Within

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Garden of the Finzi-Continis

The Garden of the Finzi-Continis

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bloody Sunday

Bloody Sunday

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The 4th Man

The 4th Man

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Summer Interlude

Summer Interlude

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gandhi

Gandhi

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Je T'Aime, Je T'Aime

Je T'Aime, Je T'Aime

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry