Sort by

Nynke㋛ has logged 210 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★
Edit this entry  
29
Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

2020
×
★★½
Edit this entry  
27
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★
Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Grinch

The Grinch

2018
×
Edit this entry  
26
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
19
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★½
Edit this entry  
18
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scarface

Scarface

1983
×
★★★
Edit this entry  
10
The Holiday

The Holiday

2006
×
Edit this entry  
10
Se7en

Se7en

1995
×
★★★½
Edit this entry  
09
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★½
Edit this entry  
08
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
03
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Edit this entry  
29
Brave

Brave

2012
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★½
Edit this entry  
16
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
10
A Princess for Christmas

A Princess for Christmas

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Rango

Rango

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Edit this entry  
07
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hotel Mumbai

Hotel Mumbai

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★
Edit this entry  
26
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★
Edit this entry  
25
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★
Edit this entry  
23
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry