• Boogie Nights

    Boogie Nights

    ★★★★

    Unexpected. I wasn’t sure how this film was going to end based on the odd ride on which it took me, however I can say that it was much more positive than I expected. The characters themselves’ behavior, caricatures of normal people, operated within the world in an amusing way. Some loose ends but it was an interesting story.

  • Avengers: Infinity War

    Avengers: Infinity War

    ★★★★

    This was a lot to process.

    Very enjoyable overall - it had a lot of darker elements that were unexpected in the moment. 

    I’ll need a second viewing (if I have any emotions left to offer, that is).

  • A Quiet Place

    A Quiet Place

    ★★★½

    At one point I heard the man next to me mumble, “I’m gonna be honest if I were in this world I wouldn’t survive more than 30 seconds,” and honestly...same.

  • A Wrinkle in Time

    A Wrinkle in Time

    ★★★

    Not bad. There were some things that felt very off in this film, but the cinematography was pleasing and I would be lying if I said I didn't want a giant Oprah to appear and tell me about the universe.

  • Nerve

    Nerve

    ★★★½

    The plot was just alright, but the cinematography and neon lights were amazing. An awesome visual experience.

  • Coco

    Coco

    ★★★★★

    11/10 I cried a large amount.

  • Annihilation

    Annihilation

    ★★★½

    This wasn't at all what I expected it to be. It had some very odd twists and turns that reminded me, at a base level, why the sci fi genre was my first love. Everything about it was extremely unsettling, and while the last bit created more questions than it answered and felt decidedly off, the overall tone of the film was not inefficatious. Was it GREAT? No. But when it did well, it did well. 

    Anyway, I probably won't watch it again for awhile. I like my sleep, thanks.

  • Begin Again

    Begin Again

    ★★★★★

    I first saw this film a couple years ago and it has remained one of my favorites since that time. It's an incredibly honest, sometimes raw portrayal of people relating to each other, brought together by music and the backdrop of New York City. The dialogue is thought provoking, and the simple cinematography and colors make for an experience that few films of the genre I have seen since are able to capture. The progression of events and character arcs…

  • Sicario

    Sicario

    ★★★★½

    Deakins. 


    Power Move.

  • Jumanji: Welcome to the Jungle

    Jumanji: Welcome to the Jungle

    ★★★½

    I was surprised by how utterly not-terrible this film was.

  • The Shape of Water

    The Shape of Water

    ★★★★

    Beautiful, sensitive, and almost otherworldly. It goes into a territory that most films don't dare venture, and does it well. All the characters are unique and interesting; the cinematography and music work together in perfect harmony. Good stuff.