Kathryn P has written 11 reviews for films rated ★★½ .

  • Hubie Halloween

    Hubie Halloween

    ★★½

    I legitimately can’t tell if this was the terrible movie he threatened via the Uncut Gems nomination snub but...I had a good time regardless.

  • Star Wars: The Clone Wars

    Star Wars: The Clone Wars

    ★★½

    Look...it’s not good compared to what the subsequent series would eventually become, we all know this. But, it’s a starting point that serves, at this point, as light, happy nostalgia. I got to be 13 again for awhile and shout at the TV about detailed nerd stuff that no one except me cares about and that in and of itself made sitting through the more cringeworthy moments worth it.

  • The Twilight Saga: Eclipse

    The Twilight Saga: Eclipse

    ★★½

    0/10 no Michael Sheen

  • Twilight

    Twilight

    ★★½

    Why did I even bother going to film school when I could have just watched this over and over to see exactly how to correctly create ~cinema~?

    All jokes aside this movie is a terribly fun time and I, like many people, wish I had roasted it less as a 13-year-old and just unapologetically enjoyed how good-bad it is. Will definitely be a cult classic someday.

  • Alex Strangelove

    Alex Strangelove

    ★★½

    Tries to be Love, Simon but...just...isn’t? Hunky gay love interest dancing around lip syncing to the B-52s made it worth the watch, though.

  • Burlesque

    Burlesque

    ★★½

    Arguably a “bad” movie but the Aesthetic is there so...I’m 50/50 on it.

  • Noelle

    Noelle

    ★★½

    Def thought it was gonna be an Anna Kendrick / Bill Hader rom com and I was sorely disappointed but it was still cute so I can’t REALLY be mad.

  • Reservoir Dogs

    Reservoir Dogs

    ★★½

    I watched this because it was on Prime and after OUATIH I wanted to give Tarantino another chance...and now I’m remembering why I was hesitant to do so in the first place. While the ending was really engaging, some of the dialogue snappy, and even with knowing how small of a budget this was made on, as a whole I was pretty bored and struggled to get through it. Has merit, as most films do, but...eh, I’ll stop while I’m ahead.

  • Always Be My Maybe

    Always Be My Maybe

    ★★½

    10/10 Keanu content

  • Hellboy

    Hellboy

    ★★½

    Good parts of this movie:
    - 3 seconds of Mecha-Nazi™️
    - older man who gruffly yells “GUTEN TAG”
    - David Harbour is still bae


    Bad parts of this movie:
    - ...everything else?
    - especially that old woman who eats kids

  • American Satan

    American Satan

    ★★½

    I had been waiting to watch this with great anticipation since I saw the trailer, and so I REALLY wanted to like it. Unfortunately for this film, lack of coherent plot and a bunch of inconsistencies are a bit of a crippling force. The aesthetic and lighting is amazing, and Andy is good in the role, however, it’s hard to look past the problems.