Kathryn P has written 13 reviews for films rated ★★★ .

  • Yes, God, Yes

    Yes, God, Yes

    ★★★

    Violently sent reeling back to my high school ~Spiritual Life Retreats~ where I too had to pretend to be sad when everyone else was spilling their half-baked trauma so I didn’t look like a psychopath.

  • District 9

    District 9

    ★★★

    I just wanted a nice alien movie, and perhaps it’s my fault for not paying more attention to the marketing circa 2009 when this thing originally came out, but this was so bleak and distressing that I didn’t know if I was gonna be able to get through it. Creature design was A+ though - they were pretty neat 👍🏻

  • Get Him to the Greek

    Get Him to the Greek

    ★★★

    I unapologetically love this movie but if you know me that shouldn’t come as a surprise ¯\_(ツ)_/¯

  • Hereditary

    Hereditary

    ★★★

    I expected to be left profoundly disturbed like with Midsommar but I’m not and I find myself oddly thankful?

  • Jupiter Ascending

    Jupiter Ascending

    ★★★

    Some day people will look back on this and hail it as a cult classic. I would die for this movie.

  • The Dirt

    The Dirt

    ★★★

    Was it the best thing I’ve ever seen? Nah, lol. BUT it was what I expected going into it and made me wish Bohemian Rhapsody had the grit this had.

  • Vice

    Vice

    ★★★

    I think I liked it? Trolly af.

  • Paterson

    Paterson

    ★★★

    ...it didn’t really do much for me except make me inexplicably sad.

    Cinematography was pretty.

    I want Adam Driver as a domestic partner.

  • Death Proof

    Death Proof

    ★★★

    Bar scene was cool, I guess. Second half was better. Bangin’ soundtrack. 

    Definitely a Tarantino movie.

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★

    I haven’t seen the first one but I think it’s safe to say that Colin Firth’s role as a middle aged gay man is the magnum opus of his career.

  • Desperado

    Desperado

    ★★★

    about 50% of the reason I’ve watched this movie multiple times is the musical number in the first scene

    what a Bop

  • Solo: A Star Wars Story

    Solo: A Star Wars Story

    ★★★

    I walked out of the theater with a disappointed-but-not-surprised mindset, not entirely unanticipated considering I went into it with zero expectations. However, what separates THIS movie from my similar, pre-Infinity War expectations is that it really did very little to help boost my view of it throughout. The story would have been good had it been a bit more focused and not reliant on poorly-timed exposition (or lack thereof) and a cast of excellent side characters (lookin mainly at Paul…