Sort by

Koreanoli has logged 66 entries for films during January 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Aaha

Aaha

2021
×
★★½
Edit this entry  
31
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Ellam Sheriyakum

Ellam Sheriyakum

2021
×
★½
Edit this entry  
30
From Me to You

From Me to You

2010
×
★★★
Edit this entry  
29
Memoria

Memoria

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
The Salesman

The Salesman

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Fallout

The Fallout

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Bro Daddy

Bro Daddy

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
25
A Hero

A Hero

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★½
Edit this entry  
24
Theatre: A Love Story

Theatre: A Love Story

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scream 3

Scream 3

2000
×
★½
Edit this entry  
23
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Akhanda

Akhanda

2021
×
★★½
Edit this entry  
22
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Edit this entry  
22
Bhoothakaalam

Bhoothakaalam

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Shyam Singha Roy

Shyam Singha Roy

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Reprise

Reprise

2006
×
★★★★
Edit this entry  
20
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
19
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★
Edit this entry  
17
Pleasure

Pleasure

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Secretary

Secretary

2002
×
★★★
Edit this entry  
16
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
Ankahi Kahaniya

Ankahi Kahaniya

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Journey to the Shore

Journey to the Shore

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Edit this entry  
13
Garuda Gamana Vrishabha Vahana

Garuda Gamana Vrishabha Vahana

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Meenakshi Sundareshwar

Meenakshi Sundareshwar

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
11
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Killing of Two Lovers

The Killing of Two Lovers

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Varudu Kaavalenu

Varudu Kaavalenu

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
09
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry