Ben has logged 660 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Boxcar Bertha

Boxcar Bertha

1972
×
★★★
Edit this entry  
31
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★½
Edit this entry  
30
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★
Edit this entry  
30
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
★★½
Edit this entry  
30
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★
Edit this entry  
30
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★
Edit this entry  
30
Beverly Hills Cop II

Beverly Hills Cop II

1987
×
★★★★
Edit this entry  
29
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★½
Edit this entry  
29
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★½
Edit this entry  
29
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
WarGames

WarGames

1983
×
★★★★
Edit this entry  
29
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★
Edit this entry  
28
RED 2

RED 2

2013
×
★½
Edit this entry  
26
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Edit this entry  
24
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Edit this entry  
24
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Edit this entry  
23
Santa's Slay

Santa's Slay

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Santa Claus

Santa Claus

1959
×
★½
Edit this entry  
22
Last Vegas

Last Vegas

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
RED

RED

2010
×
★★★½
Edit this entry  
21
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Last Words

Last Words

1968
×
★★★
Edit this entry  
21
Husbands

Husbands

1970
×
★★★
Edit this entry  
21
Gloria

Gloria

1980
×
Edit this entry  
20
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
Big Trouble

Big Trouble

1986
×
★½
Edit this entry  
20
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★½
Edit this entry  
19
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
Leo the Last

Leo the Last

1970
×
★★★
Edit this entry  
17
Mandabi

Mandabi

1968
×
★★½
Edit this entry  
17
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★
Edit this entry  
16
A Child Is Waiting

A Child Is Waiting

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★★
Edit this entry  
14
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★
Edit this entry  
14
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Edit this entry  
14
Hold Me While I'm Naked

Hold Me While I'm Naked

1966
×
★★★
Edit this entry  
14
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Jamestown Baloos

Jamestown Baloos

1957
×
★★★
Edit this entry  
13
Our Trip to Africa

Our Trip to Africa

1966
×
★★
Edit this entry  
13
Europa

Europa

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry