Ben has logged 91 entries for films during March 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Paranormal Activity 3

Paranormal Activity 3

2011
×
★½
Edit this entry  
30
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
30
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Taking of Power by Louis XIV

The Taking of Power by Louis XIV

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lumière and Company

Lumière and Company

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hitler: A Film from Germany

Hitler: A Film from Germany

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Histoire(s) du cinéma

Histoire(s) du cinéma

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Don Quixote

Don Quixote

1961
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Lapis

Lapis

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Homage to Jean Tinguely's 'Homage to New York'

Homage to Jean Tinguely's 'Homage to New York'

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mammals

Mammals

1962
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Hard Ticket to Hawaii

Hard Ticket to Hawaii

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Our Lady of the Sphere

Our Lady of the Sphere

1969
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Stromboli

Stromboli

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Chronicle of a Summer

Chronicle of a Summer

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Killer

The Killer

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Aos

Aos

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Antonio das Mortes

Antonio das Mortes

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
This Is It

This Is It

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Fly

The Fly

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Visual Training

Visual Training

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
À propos de Nice

À propos de Nice

1930
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
À propos de Nice

À propos de Nice

1930
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
OffOn

OffOn

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Anemic Cinema

Anemic Cinema

1926
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dune

Dune

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ken Park

Ken Park

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
14
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bottoms

Bottoms

1966
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Free Radicals

Free Radicals

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Now!

Now!

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Studie II: Hallucinationer

Studie II: Hallucinationer

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Diagonal Symphony

Diagonal Symphony

1924
×
★★★½
Read the review Edit this entry