Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Youth

Youth

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
Wind

Wind

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★½
Edit this entry  
20
Poirot: Death on the Nile

Poirot: Death on the Nile

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Great Gatsby

The Great Gatsby

1974
×
★★
Edit this entry  
02
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★½
Edit this entry  
26
Comrades, Almost a Love Story

Comrades, Almost a Love Story

1996
×
★★★½
Edit this entry  
26
Othello

Othello

1951
×
★★★★
Edit this entry  
23
agoraphobia

agoraphobia

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★★
Edit this entry  
18
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Edit this entry  
02
Chopin-Pletnev: Cello

Chopin-Pletnev: Cello

1997
×
★★★★
Edit this entry  
02
Louise

Louise

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
Louis C.K.: Shameless

Louis C.K.: Shameless

2007
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Ghost Writer

The Ghost Writer

2010
×
★★★
Edit this entry  
30
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★½
Edit this entry  
27
Dimensions of Dialogue

Dimensions of Dialogue

1983
×
★★★★
Edit this entry  
27
Spider

Spider

2002
×
★★½
Edit this entry  
26
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
★★★½
Edit this entry  
25
Boris Godounov

Boris Godounov

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Eugene Ormandy / Tchaikovsky and Mussorgsky

Eugene Ormandy / Tchaikovsky and Mussorgsky

1978
×
★★★★
Edit this entry  
22
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★½
Edit this entry  
21
Élégie

Élégie

2023
×
★★½
Edit this entry  
21
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★½
Edit this entry  
21
Dead Horizons

Dead Horizons

1951
×
★★★
Edit this entry  
20
The Blue Note

The Blue Note

1991
×
★★★★
Edit this entry  
19
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★½
Edit this entry  
19
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★½
Edit this entry  
17
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★½
Edit this entry  
14
Larisa

Larisa

1980
×
★★★★
Edit this entry  
13
Snoopy, Come Home

Snoopy, Come Home

1972
×
★★★
Edit this entry  
13
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★★
Edit this entry  
12
Detective Conan: The Bride of Halloween

Detective Conan: The Bride of Halloween

2022
×
★★½
Edit this entry  
12
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★
Edit this entry  
07
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★½
Edit this entry  
05
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Unanswered Question V : The Twentieth Century Crisis

The Unanswered Question V : The Twentieth Century Crisis

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Verdi – Messa da Requiem

Verdi – Messa da Requiem

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Impromptu

Impromptu

1991
×
★★½
Edit this entry  
27
The Bear That Wasn't

The Bear That Wasn't

1967
×
★★★½
Edit this entry  
21
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Edit this entry  
17
Meet John Doe

Meet John Doe

1941
×
★★★½
Edit this entry  
15
Juha

Juha

1999
×
★★★
Edit this entry  
14
Harvey

Harvey

1950
×
★★★★
Edit this entry  
09
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★½
Edit this entry  
02
Interiors

Interiors

1978
×
★★★★
Edit this entry  
24
Cousin Ben Troop Screening

Cousin Ben Troop Screening

2012
×
★★
Edit this entry  
24
The Unanswered Question IV : The Delights and Dangers of Ambiguity

The Unanswered Question IV : The Delights and Dangers of Ambiguity

1976
×
★★★½
Edit this entry