• The Fire Within

    The Fire Within

    ★★★★½

    می هم علاج غصۀ ما را نمی کند 
    عیش و نشاط، عقده ز دل وا نمی کند 
     
    خواهم شوم خموش ولی اضطراب دل
    من را رها ز شورش و غوغا نمی کند

    هر کس شراب از خم وارستگی چشید 
    روی طلب به مردم دنیا نمی کند

    حضرت صابر کرمانی 


    I want to go silent, but the fire within my heart
    Would not leave me lonely from the turmoil of the heart

    and Wine isn't enough to cure our sorrow…

  • Dissection

    Dissection

    ★★★½

    I'm not quite sure what the question is, but the answer is Yes


    we can surely have an Iranian new wave. 

  • Ashes of Time

    Ashes of Time

    ★★★★½

    A journey through one's self
    shaping through a dream
    A dream within a dream... 

    The story told through a fading fog
    Continuous while discrete
    A fog, created by ashes...

  • Hunger

    Hunger

    ★★★★½

    "What is the mightiest name of god?" They asked.


    "Bread." responded the madman, sitting at the corner.

  • if....

    if....

    ★★★★½

    Catcher in the Rye, directed by Kubrick & Buñuel, with a little bit of French new wave spice, filmed somewhere around Hogwarts, with a lot of similarities to Bergman, and a little Carax going on. 

    I mean... Seriously... What else do you need?

    P.s: don't watch this before/after watching Rick and Morty. 
    Just Don't.


    And have a great day. 

  • Hiroshima Mon Amour

    Hiroshima Mon Amour

    ★★★★

    Cinema inside the heart of Literature; 
    Literature inside the heart of Cinema.

  • Rome, Open City

    Rome, Open City

    ★★★★½

    Rossellini's Rome, Open city is not only a portrayal of World War, but a glance at Society, Humanity, Religion, Love & Death. 
    It reminds me of Mellville's masterpiece, Army of Shadows. Yet in the Army of Shadows, the director prefers to dig deep in the heart of the rebellions, Rossellini instead, prefers to give us sketchier characters so he can focus on the whole society, part by part. The film's only flaw is that the characters don't get deep enough to form a…

  • Breathless

    Breathless

    ★★★

    In my eyes, Breathless is surely a valuable and important film, yet it doesn't mean that it's also a good film.


    In all the history of art, when there is a new wave or an artistic- revolution going on, the first generation of it is going to sacrifice its artistic values, for a greater good: opening the way for other masterpieces in that new wave.
    I believe These films are more important than important than they're Good. 
    For example, Beethoven, officially started…

  • Naked

    Naked

    ★★★★½

    Well... This would've been Schopenhauer's favorite film.

  • The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

    The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

    ★★★★

    Pro-tip:
     
    Never, EVER watch this while you're having a meal.

  • Citizen Kane

    Citizen Kane

    ★★★★½

    Funny how I was gonna use the phrase "Perfect Picture" for Citizen Kane and then I realized that it's one of the films that you can define this phrase with it. 

    When I turned 9, my father bought a new TV for my birthday, because of my interest in motion pictures. That day, I came home from school and got really excited about it, I turned it on and it was amazing; though my excitement didn't last long due to…

  • Sharp Objects

    Sharp Objects

    ★½

    Dear HBO 

    I know that it's been a while since I visited one of your works, I kinda lost touch with you after what you did to GOT. Yesterday I suddenly missed you, while remembering our good old memories like True Detective season 1, or the one and only Sopranos. I missed you so much that I downloaded the whole season of one of your latest works, Sharp objects. I watched all the 8 episodes today and I'm not happy to…