katie🍒 has written 132 reviews for films during 2018.

  • A Simple Favor

    A Simple Favor

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    ugh blake lively is so hot. i want her to drown me too

  • The Nun

    The Nun

    ★★

    i laughed a lot throughout this movie. everytime they said “sister” i couldn’t help but think about a james charles video 💀💀

  • Crazy Rich Asians

    Crazy Rich Asians

    ★★★★½

    BEAUTIFUL ANAZING STUNNING MASTERPIECE. I DID NOT EXPECT TO LIKE THIS AS MUCH AS I DID. MY ASS CRIED TWICE DURING THIS. probably one of my new fave rom coms.

  • To All the Boys I've Loved Before

    To All the Boys I've Loved Before

    ★★★★½

    THIS. THIS. This is too good to be a netflix original movie. the bar is set so high now. this is something i would most definitely go to the theater to see. this deserves 100x the hype that the Kissing Booth got

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets

    Harry Potter and the Chamber of Secrets

    ★★★½

    so yeah the young lord voldemort can get it....

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★★★

    having a harry potter marathon bc it’s what i deserve

  • The Spy Who Dumped Me

    The Spy Who Dumped Me

    ★★★½

    i mainly went to watch this bc i love sam heughan from the show Outlander. y’all better not sleep on this man bc he is a dreamy, hilarious hunk. also mila kunis and kate mckinnon we’re so badass in this! i love powerful women!! not to mention that i laughed so much that i think i damaged a lung

  • Eighth Grade

    Eighth Grade

    ★★★★½

    this was so painfully real & honest but it’s what made this movie so great. it brought back so many awkward middle school memories that i never thought i’d think about again. i appreciate how real this is and how nothing was glossed over. one of my favorite things about this is that the main character has acne. it seems like you see hardly anyone on the big screen with acne and it’s something i’ve suffered with my whole life, so that’s a small detail that resonated with me.  thank you Bo ❤️

  • The 40 Year Old Virgin

    The 40 Year Old Virgin

    ★★★

    uhhh why did the last scene of this movie turn into a musical? did not expect that

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★★★

    had to go see this a second time in theaters. these movies exude big happy energy. they never fail to bring me endless amounts of joy <3

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★★½

    this just made me smile so big throughout and i even shed some tears at the end. i wish meryl was in it more, but lily james did a fantastic job as young donna. i already know this is a movie i’ll be watching over & over just like i’ve done with the first movie. anyone who doesn’t like this movie, doesn’t know how to have a good time !!

  • Sorry to Bother You

    Sorry to Bother You

    ★★★½

    came out of this not really able to process what i just watched, yet...i loved it?? guess you could say armie hammer was THAT crazy horse girl in this movie.