katie🍒 has written 17 reviews for films rated ★★★ .

  • The Devil All the Time

    The Devil All the Time

    ★★★

    i’m not about to lie and say i watched this for the plot....i’m only here for spider-man and edward cullen

  • Tenet

    Tenet

    ★★★

    drove 2 hours to watch this at a drive-in movie theatre and i can honestly say i have no idea what happened in this movie. all my friend and i could focus on is how beautiful robert pattinson looked in it. since we weren’t in a real theatre, you can easily talk, you feel me? so we spent the full running time discussing rob’s fantastic hair 😌☝🏼

  • The 40 Year Old Virgin

    The 40 Year Old Virgin

    ★★★

    uhhh why did the last scene of this movie turn into a musical? did not expect that

  • The Lost Boys

    The Lost Boys

    ★★★

    i think this was supposed to be a horror but it was so over the top that it was  funny?? i love vampire comedy flicks

  • Book Club

    Book Club

    ★★★

    i saw a matinee of this on a Thursday and i kid you not...this was sold out. i was the ONLY person under 30 in the theater and the audience was in a laughing uproar at parts that weren’t even funny. this was still enjoyable and wine moms don’t get enough movies

  • Ibiza

    Ibiza

    ★★★

    i’m thinking i should draw a dick on my face when i go to harry styles’ concert and you then he’ll notice it, call me backstage to wipe it off and fall in love with me. plan secured ✔️

  • Demolition

    Demolition

    ★★★

    my favorite part was when jake was crying naked on a toilet

  • The Kissing Booth

    The Kissing Booth

    ★★★

    listen....i watched this with a bunch of friends and we had such a fun time watching this cliché hetero bullshit. it was so bad that it was good??

  • The Invitation

    The Invitation

    ★★★

    one of those movies that left me on edge the entire time. i finished it hours ago and i have so much paranoia. i keep looking behind my back thinking someone is there.... and also guess what?? i won’t be going to any dinner parties anytime soon. nuh uh i don’t want to die quite yet

  • I Feel Pretty

    I Feel Pretty

    ★★★

    there were some heartfelt moments that really got to me, but not enough to make up for the tragedy that is this movie. it’s partially because i’m not a fan of amy shroomer. partially because of the many plot holes and how the plot was literally all over the place. there were several moments that felt like a direct attack. like wow...@ me next time. michelle williams’ is iconic and she almost saved this movie

  • Drive

    Drive

    ★★★

    Ryan Gosling stop looking so hot challenge. WHEW..my neck is SNAPPED

  • The Bling Ring

    The Bling Ring

    ★★★

    Some of the iconic lines from Emma Watson in this movie:
    "I wanna ROB"
    "Leopard AND Zebra?!"
    "Your butt looks awesome."
    "You're stressing me out!"
    "Ow. Ow! I wanna talk to my mom!"
    "Oh, I had to take my weave out or whatever."
    "Follow everything about me and my journey at NickiMooreForever.com"