katie🍒 has written 25 reviews for films rated ★★★★½ .

  • The Invisible Man

    The Invisible Man

    ★★★★½

    LOVED this the first time i watched it. then i intended to watch it for the second time with a guy but he stood me up and blocked me on all social media. like damn i asked you to see the movie with me, not take take the title literally.........

  • A Simple Favor

    A Simple Favor

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    ugh blake lively is so hot. i want her to drown me too

  • Crazy Rich Asians

    Crazy Rich Asians

    ★★★★½

    BEAUTIFUL ANAZING STUNNING MASTERPIECE. I DID NOT EXPECT TO LIKE THIS AS MUCH AS I DID. MY ASS CRIED TWICE DURING THIS. probably one of my new fave rom coms.

  • To All the Boys I've Loved Before

    To All the Boys I've Loved Before

    ★★★★½

    THIS. THIS. This is too good to be a netflix original movie. the bar is set so high now. this is something i would most definitely go to the theater to see. this deserves 100x the hype that the Kissing Booth got

  • Eighth Grade

    Eighth Grade

    ★★★★½

    this was so painfully real & honest but it’s what made this movie so great. it brought back so many awkward middle school memories that i never thought i’d think about again. i appreciate how real this is and how nothing was glossed over. one of my favorite things about this is that the main character has acne. it seems like you see hardly anyone on the big screen with acne and it’s something i’ve suffered with my whole life, so that’s a small detail that resonated with me.  thank you Bo ❤️

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★★½

    this just made me smile so big throughout and i even shed some tears at the end. i wish meryl was in it more, but lily james did a fantastic job as young donna. i already know this is a movie i’ll be watching over & over just like i’ve done with the first movie. anyone who doesn’t like this movie, doesn’t know how to have a good time !!

  • Incredibles 2

    Incredibles 2

    ★★★★½

    this movie was so fuckin fun & cute! jack jack was the MVP of the whole thing. so this first movie came out when i was 7 years old and i definitely never noticed how thicc Elastigirl is but oh my god...her hips really don’t lie. i need her workout routine

  • Me Before You

    Me Before You

    ★★★★½

    FUCK THIS WHITE HETERO ROM DRAM. I ALWAYS SAY I HATE NICOLAS SPARKS-ESQUE MOVIES BUT THEN I SHOULD REAL EYES THAT IM GONNA END UP UGLY CRYING BY THE END OF THE MOVIE. I CRY FROM EVERYTHING. GOD I LOVE THIS MOVIE

  • Wonder

    Wonder

    ★★★★½

    my bitch ass cries from this movie everytime i watch it

  • Tully

    Tully

    ★★★★½

    i regret not seeing this with my mom, but i think this is a movie mothers especially will appreciate. it did a rare thing where it showed the real struggles of motherhood and the exhaustion & post partum depression many mothers face.

  • Avengers: Infinity War

    Avengers: Infinity War

    ★★★★½

    wow........i’m feeling so overwhelmed right now. the third act of this cinematic masterpiece had me the definition of stressed.  The Most emotional i’ve ever been from any Marvel movie. i’m happy to announce that this movie ALSO had scenes of biceps porn from Thor...similar to the iconic Steve Rogers moment—i’m talking about this scene from Civil War ;) anyways, i’m so appreciative to live on a planet where movies like this exist and fuck u Thanos ur a bully.

  • Get Out

    Get Out

    ★★★★½

    Why does every white dad feel the need to give a “house tour” to visitors? Maybe it’s just me, but I don’t really care about your upper middle class suburban home. If I wanted to see a house tour, I would just put on HGTV.