katie🍒 has written 36 reviews for films rated ★★★★ .

  • Point Break

    Point Break

    ★★★★

    i only watched this simply because i wanted to see young keanu in a wet suit. added bonus, we get to see him in a crop top too??? such a treat

  • Meet Joe Black

    Meet Joe Black

    ★★★★

    brad pitt playing Death all while looking like the epitome of human perfection is a concept i love

  • Aquaman

    Aquaman

    ★★★★

    okay but half the time i didn’t know what was being said in this movie bc i was so mesmerized at how beautiful jason momoa and amber heard are. can they just drown me already?

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★★★

    having a harry potter marathon bc it’s what i deserve

  • A Streetcar Named Desire

    A Streetcar Named Desire

    ★★★★

    I really wish marlon brando wasn’t so fucking hot in this bc his character’s personality was literal trash

  • Jurassic World

    Jurassic World

    ★★★★

    this whole movie i couldn’t stop thinking about how i want chris pratt’s enormous thighs to crush my skull

  • Ocean's Eight

    Ocean's Eight

    ★★★★

    this movie made me feel like i could rob a store and *probably* not get caught. ladies, next year we’re robbing the Met Gala. thnx for the tips sandra bullock xoxo

  • Hereditary

    Hereditary

    ★★★★

    this satanic spooky shit really had me shaking in my boots. it had me on edge the WHOLE time. also this movie ruined tongue clicks forever. now whenever i hear them i will be triggered

  • Upgrade

    Upgrade

    ★★★★

    i really only went to go see this because Logan Marshall-Green is a beautiful foxy man, but the overall movie was actually v good. the action scenes were amazin & i loved all the pretty neon red lighting

  • Solo: A Star Wars Story

    Solo: A Star Wars Story

    ★★★★

    uh....i didn’t really pay attention to the plot bc i watched this while i was high but i gotta say..i loved it. all i know is that Alden Ehrenreich is so fucking cute and he looks like a GREAT kisser wow. Emilia Clarke was a badass as always 😩

  • Shrek

    Shrek

    ★★★★

    i’m proud of myself for introducing this movie to the 2-year old i was babysitting today. he was in awe of it. eyes glued the whole time. this kid’s got good movie taste.

  • Deadpool 2

    Deadpool 2

    ★★★★

    i unfortunately saw this with a friend who had never seen the first deadpool, and she kept asking me questions every 5 mins...so i missed half the jokes & references but i still LOVED it. i can’t wait to go watch it again by myself