Sort by

Kristian has logged 188 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Rain

Rain

1929
×
Read the review Edit this entry  
29
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
Read the review Edit this entry  
27
The Invisible Guest

The Invisible Guest

2016
×
Edit this entry  
27
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
Tramway

Tramway

1966
×
Edit this entry  
26
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
Read the review Edit this entry  
25
In Wake of the Crashing Dawn

In Wake of the Crashing Dawn

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★
Edit this entry  
20
Sara's Notebook

Sara's Notebook

2018
×
Edit this entry  
19
Queda

Queda

2020
×
Edit this entry  
19
The Untitled Rick Howard Project

The Untitled Rick Howard Project

2014
×
Edit this entry  
18
Cats & Dogs 3: Paws Unite

Cats & Dogs 3: Paws Unite

2020
×
Edit this entry  
29
Voyage in Time

Voyage in Time

1983
×
★★★★
Edit this entry  
21
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Edit this entry  
15
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Melancholia

Melancholia

2011
×
Edit this entry  
01
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Edit this entry  
28
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
Edit this entry  
24
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
Edit this entry  
23
The Departed

The Departed

2006
×
★★
Edit this entry  
18
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Twin Peaks

Twin Peaks

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Voyage to Cythera

Voyage to Cythera

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
Edit this entry  
26
The Beekeeper

The Beekeeper

1986
×
Read the review Edit this entry  
25
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★
Edit this entry  
22
Reconstruction

Reconstruction

1970
×
★★★
Edit this entry  
22
The Hunters

The Hunters

1977
×
★★★★
Edit this entry  
21
Days of '36

Days of '36

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
2046

2046

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Suspended Step of the Stork

The Suspended Step of the Stork

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ulysses' Gaze

Ulysses' Gaze

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Broadcast

Broadcast

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★
Edit this entry  
17
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
World of Glory

World of Glory

1991
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
One Day in the Life of Andrei Arsenevich

One Day in the Life of Andrei Arsenevich

1999
×
★★★
Edit this entry  
02
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Edit this entry