Nicolò has logged 469 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Exposed

Exposed

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Surviving Edged Weapons

Surviving Edged Weapons

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Snowman

The Snowman

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Space Cop

Space Cop

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Last Flag Flying

Last Flag Flying

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Breathe

Breathe

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nick and Norah's Infinite Playlist

Nick and Norah's Infinite Playlist

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Victoria & Abdul

Victoria & Abdul

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bright

Bright

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Split

Split

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
I Love You, Daddy

I Love You, Daddy

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Stronger

Stronger

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dog Eat Dog

Dog Eat Dog

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Smile Man

The Smile Man

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
The Lure

The Lure

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Knight and Day

Knight and Day

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Shot Caller

Shot Caller

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Life

Life

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
mother!

mother!

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Woodshock

Woodshock

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
American Assassin

American Assassin

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Bad Batch

The Bad Batch

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blade of the Immortal

Blade of the Immortal

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
1922

1922

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Six Shooter

Six Shooter

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hounds of Love

Hounds of Love

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry