Sort by

Nicolò has logged 80 entries for films during September 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Blob

The Blob

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Unsane

Unsane

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lethal Weapon 4

Lethal Weapon 4

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Conan Unchained: The Making of 'Conan'

Conan Unchained: The Making of 'Conan'

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
100 Scariest Movie Moments

100 Scariest Movie Moments

2004
×
★★★★
Edit this entry  
29
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lethal Weapon 3

Lethal Weapon 3

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Thing: Terror Takes Shape

The Thing: Terror Takes Shape

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Before We Go

Before We Go

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Making of 'Psycho'

The Making of 'Psycho'

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tales from the Hood 2

Tales from the Hood 2

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Black Ghiandola

The Black Ghiandola

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Leading Lady Parts

Leading Lady Parts

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tales from the Hood

Tales from the Hood

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Lethal Weapon 2

Lethal Weapon 2

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Making of: Mulholland Drive

The Making of: Mulholland Drive

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Last Movie: Stanley Kubrick and 'Eyes Wide Shut'

The Last Movie: Stanley Kubrick and 'Eyes Wide Shut'

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Fly

The Fly

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Man Who Laughs

The Man Who Laughs

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Book of Eli

The Book of Eli

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Huntsman: Winter's War

The Huntsman: Winter's War

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Nun

The Nun

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
That Moment: Magnolia Diary

That Moment: Magnolia Diary

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blockers

Blockers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Safe House

Safe House

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shaolin Soccer

Shaolin Soccer

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tully

Tully

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nymphomaniac

Nymphomaniac

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Looper

Looper

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★
Read the review Edit this entry