Sort by

Nicolò has logged 891 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Journey Into the Night

Journey Into the Night

1921
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Audition

The Audition

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Precautions Against Fanatics

Precautions Against Fanatics

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Three Kings

Three Kings

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Appaloosa

Appaloosa

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Let the Bullets Fly

Let the Bullets Fly

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tae Guk Gi: The Brotherhood of War

Tae Guk Gi: The Brotherhood of War

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rango

Rango

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Three Burials of Melquiades Estrada

The Three Burials of Melquiades Estrada

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Elite Squad

Elite Squad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
La Femme Nikita

La Femme Nikita

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Serenity

Serenity

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Abduction

Abduction

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
In Search of the Last Action Heroes

In Search of the Last Action Heroes

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Running Scared

Running Scared

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lone Ranger

The Lone Ranger

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Maverick

Maverick

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Chaser

The Chaser

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Open Range

Open Range

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dog Soldiers

Dog Soldiers

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tender

Tender

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Heist with Markiplier

A Heist with Markiplier

2019
×
Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
12
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Kingdom II

The Kingdom II

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Rain

Rain

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Angel Has Fallen

Angel Has Fallen

2019
×
★★
Read the review Edit this entry