Sort by

Nicolò has logged 103 entries for films during March 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Ham: Caught in a Ham

Spider-Ham: Caught in a Ham

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Paddleton

Paddleton

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Twilight Zone: The Movie

Twilight Zone: The Movie

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spring in a Small Town

Spring in a Small Town

1948
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
City on Fire

City on Fire

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Bravados

The Bravados

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Towering Inferno

The Towering Inferno

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cobra

Cobra

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Triple Threat

Triple Threat

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Apur Sansar

Apur Sansar

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Love, Death & Robots: The Secret War

Love, Death & Robots: The Secret War

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Love, Death & Robots: Alternate Histories

Love, Death & Robots: Alternate Histories

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Love, Death & Robots: Ice Age

Love, Death & Robots: Ice Age

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Love, Death & Robots: Blindspot

Love, Death & Robots: Blindspot

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Love, Death & Robots: Zima Blue

Love, Death & Robots: Zima Blue

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Love, Death & Robots: Lucky 13

Love, Death & Robots: Lucky 13

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Love, Death & Robots: Fish Night

Love, Death & Robots: Fish Night

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Love, Death & Robots: Helping Hand

Love, Death & Robots: Helping Hand

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Love, Death & Robots: Shape-Shifters

Love, Death & Robots: Shape-Shifters

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Love, Death & Robots: The Dump

Love, Death & Robots: The Dump

2019
×
★★
Edit this entry  
18
Love, Death & Robots: Good Hunting

Love, Death & Robots: Good Hunting

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Love, Death & Robots: When the Yogurt Took Over

Love, Death & Robots: When the Yogurt Took Over

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
A Dog's Will

A Dog's Will

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Love, Death & Robots: Sucker of Souls

Love, Death & Robots: Sucker of Souls

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Love, Death & Robots: Suits

Love, Death & Robots: Suits

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Love, Death & Robots: The Witness

Love, Death & Robots: The Witness

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
Love, Death & Robots: Three Robots

Love, Death & Robots: Three Robots

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Joe Kidd

Joe Kidd

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry