Nicolò has logged 64 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Non-Fiction

Non-Fiction

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Game of Death

Game of Death

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
I Know Where I'm Going!

I Know Where I'm Going!

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wild Goose Lake

The Wild Goose Lake

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Summer of Changsha

Summer of Changsha

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Young Ahmed

Young Ahmed

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Uninvited

The Uninvited

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Day of Wrath

Day of Wrath

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Children of Paradise

Children of Paradise

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Eraser

Eraser

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Long Riders

The Long Riders

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
No Country for Old Men: Josh Brolin's Unauthorized Behind the Scenes

No Country for Old Men: Josh Brolin's Unauthorized Behind the Scenes

2008
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Way of the Dragon

The Way of the Dragon

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
SPF-18

SPF-18

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
The Villainess

The Villainess

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
One Summer in Austin: The Story of Filming 'A Scanner Darkly'

One Summer in Austin: The Story of Filming 'A Scanner Darkly'

2006
×
★★★
Edit this entry  
13
Blood Lines: Dracula - The Man. The Myth. The Movies.

Blood Lines: Dracula - The Man. The Myth. The Movies.

1992
×
★★★★
Edit this entry  
12
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Friends, Confidantes: The Keanu/Chad Partnership

Friends, Confidantes: The Keanu/Chad Partnership

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Training 'John Wick'

Training 'John Wick'

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Walker

Walker

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry