Nicolò has logged 69 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Wanda

Wanda

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Sting

The Sting

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Brood

The Brood

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Mother and the Whore

The Mother and the Whore

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The A-Team

The A-Team

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Last Wave

The Last Wave

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
La Soufrière

La Soufrière

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lancelot of the Lake

Lancelot of the Lake

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bring Me the Head of Alfredo Garcia

Bring Me the Head of Alfredo Garcia

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Ninth Configuration

The Ninth Configuration

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Performance

Performance

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Faces

Faces

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rabbits

Rabbits

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
2 or 3 Things I Know About Her

2 or 3 Things I Know About Her

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Chelsea Girls

Chelsea Girls

1966
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Memories of Underdevelopment

Memories of Underdevelopment

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Caché

Caché

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Yearning

Yearning

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry