Nicolò has logged 96 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Barney's Version

Barney's Version

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Woyzeck

Woyzeck

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Olla

Olla

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Convoy

Convoy

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Strange Case of Dr. Jekyll and Miss Osbourne

The Strange Case of Dr. Jekyll and Miss Osbourne

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blue Steel

Blue Steel

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Red Cliff Part II

Red Cliff Part II

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Love

Love

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cross of Iron

Cross of Iron

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Red Cliff

Red Cliff

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Death in Venice

Death in Venice

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Villain

The Villain

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Who Can Kill a Child?

Who Can Kill a Child?

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Keoma

Keoma

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cell

Cell

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Night Porter

The Night Porter

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
High Sierra

High Sierra

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tommy

Tommy

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Basically

Basically

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
This Is When We Met

This Is When We Met

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sleeper

Sleeper

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
It's Alive

It's Alive

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Trespass

Trespass

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
About Endlessness

About Endlessness

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Divine Trash

Divine Trash

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blackjack

Blackjack

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Babel

Babel

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Chariots of Fire

Chariots of Fire

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dominion

Dominion

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Che: Part Two

Che: Part Two

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Che: Part One

Che: Part One

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
When They See Us

When They See Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Basic Instinct 2

Basic Instinct 2

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
One Missed Call

One Missed Call

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
From One Second to the Next

From One Second to the Next

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Extraction

Extraction

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Breathless

Breathless

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Snakes on a Plane

Snakes on a Plane

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry