Sort by

Nicolò has logged 76 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Transit

Transit

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Other Lamb

The Other Lamb

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Witness

Witness

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Carne

Carne

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Auschwitz

Auschwitz

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Lucky Number Slevin

Lucky Number Slevin

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wheel of Time

Wheel of Time

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Visitor

The Visitor

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ballerina

Ballerina

2007
×
★★★
Edit this entry  
27
Out Yonder — Chicken

Out Yonder — Chicken

2007
×
★★½
Edit this entry  
26
Jude

Jude

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wolf Warrior

Wolf Warrior

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Archive

Archive

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Belluscone: A Sicilian Story

Belluscone: A Sicilian Story

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Just Don't Think I'll Scream

Just Don't Think I'll Scream

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dolemite

Dolemite

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Army of One

Army of One

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Guns Akimbo

Guns Akimbo

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dope

Dope

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Katabasis

Katabasis

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Aprile

Aprile

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Kind of Murder

A Kind of Murder

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Voices

The Voices

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
300: Rise of an Empire

300: Rise of an Empire

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Third Person

Third Person

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
A Time to Kill

A Time to Kill

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dying of the Light

Dying of the Light

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Love, Antosha

Love, Antosha

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Little Drummer Girl

The Little Drummer Girl

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
401 Rogers

401 Rogers

×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spenser Confidential

Spenser Confidential

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Opera

Opera

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Decade Under the Influence

A Decade Under the Influence

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Land of Silence and Darkness

Land of Silence and Darkness

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Year of the Dragon

Year of the Dragon

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Within Our Gates

Within Our Gates

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dangerous Liaisons

Dangerous Liaisons

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bad Tales

Bad Tales

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry