Krautsalat has logged 134 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Indian Scarf

The Indian Scarf

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Silent Stranger

The Silent Stranger

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Swimming Pool

The Swimming Pool

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
I Do

I Do

1921
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Marty

Marty

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Bank Dick

The Bank Dick

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jesse James

Jesse James

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Way Out West

Way Out West

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tit for Tat

Tit for Tat

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
It Happened to Jane

It Happened to Jane

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Man, Woman and Beast

Man, Woman and Beast

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Sicilian Checkmate

The Sicilian Checkmate

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Four Times That Night

Four Times That Night

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jocks

Jocks

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mania

Mania

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Engaged to Death

Engaged to Death

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Pleasure

The Pleasure

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gestapo's Last Orgy

Gestapo's Last Orgy

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Io non protesto, io amo

Io non protesto, io amo

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
This Is Love

This Is Love

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Last Paradise

The Last Paradise

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Death Falls Lightly

Death Falls Lightly

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Shoot the Living and Pray for the Dead

Shoot the Living and Pray for the Dead

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Eaten Alive!

Eaten Alive!

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The House of the Laughing Windows

The House of the Laughing Windows

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Man, a Horse, a Gun

A Man, a Horse, a Gun

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Savage Beach

Savage Beach

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Union Pacific

Union Pacific

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Black Abbot

The Black Abbot

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
What Have I Done to Deserve This?

What Have I Done to Deserve This?

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Grand Duel

The Grand Duel

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mothra vs. Godzilla

Mothra vs. Godzilla

1964
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Rocker

Rocker

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
God Told Me To

God Told Me To

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A White Dress for Marialé

A White Dress for Marialé

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Unforgiven

The Unforgiven

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Gang War in Milan

Gang War in Milan

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Send Me No Flowers

Send Me No Flowers

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lover Come Back

Lover Come Back

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Now or Never

Now or Never

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Son of Kong

Son of Kong

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry