Krautsalat has logged 113 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Player

The Player

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Kelly's Heroes

Kelly's Heroes

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Exorcist II: The Heretic

Exorcist II: The Heretic

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Miracle at St. Anna

Miracle at St. Anna

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Permanent Vacation

Permanent Vacation

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Alexander

Alexander

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Curse of the Devil

Curse of the Devil

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Association

The Association

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Destiny

Destiny

1921
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Alone. Life Wastes Andy Hardy

Alone. Life Wastes Andy Hardy

1998
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Troll Hunter

Troll Hunter

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
When Willie Comes Marching Home

When Willie Comes Marching Home

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lady Bloodfight

Lady Bloodfight

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Adria - Holiday films 1954-68 (The School of Seeing I)

Adria - Holiday films 1954-68 (The School of Seeing I)

1990
×
★★½
Edit this entry  
26
Kristall

Kristall

2006
×
★★★
Edit this entry  
26
The Exquisite Corpus

The Exquisite Corpus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Firefox

Firefox

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Fabulous Baker Boys

The Fabulous Baker Boys

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Beyond Skyline

Beyond Skyline

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Skyline

Skyline

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
House of Bamboo

House of Bamboo

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Samurai

The Samurai

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cowboy

Cowboy

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Colossal

Colossal

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Abschied

Abschied

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Comin' at Ya!

Comin' at Ya!

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Outer Space

Outer Space

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Alone. Life Wastes Andy Hardy

Alone. Life Wastes Andy Hardy

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Menu Total

Menu Total

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Resurrection of Zachary Wheeler

The Resurrection of Zachary Wheeler

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Film Is. 1-12

Film Is. 1-12

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Man Hunt

Man Hunt

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Replicant

Replicant

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Frontier(s)

Frontier(s)

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Enchanted Day

The Enchanted Day

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Shepherd: Border Patrol

The Shepherd: Border Patrol

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Forbidden Quest

The Forbidden Quest

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Quatermass Xperiment

The Quatermass Xperiment

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
If I Had a Million

If I Had a Million

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Joe Bullet

Joe Bullet

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Phoenix Tapes

Phoenix Tapes

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry