Ivan has logged 52 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
1991

1991

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★
Edit this entry  
02
House

House

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
All That Money Can Buy

All That Money Can Buy

1941
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Equalizer 2

The Equalizer 2

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
★★★★
Edit this entry  
23
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Mortuary Collection

The Mortuary Collection

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Extraction

Extraction

2020
×
★★
Edit this entry  
10
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Body and Soul

Body and Soul

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Les Sièges de l'Alcazar

Les Sièges de l'Alcazar

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Decline

The Decline

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Meg

The Meg

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Dirt

The Dirt

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Leviathan

Leviathan

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Of Human Bondage

Of Human Bondage

1934
×
★★★½
Edit this entry  
20
Grip of the Strangler

Grip of the Strangler

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Wuthering Heights

Wuthering Heights

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Un Flic

Un Flic

1972
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★★
Edit this entry  
13
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Vaillancourt: Isn't It Beautiful

Vaillancourt: Isn't It Beautiful

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Christmas Martian

The Christmas Martian

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Would You Look at Her

Would You Look at Her

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
High Noon

High Noon

1952
×
★★★½
Edit this entry  
07
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Westworld

Westworld

1973
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Ultimate Warrior

The Ultimate Warrior

1975
×
★★★
Edit this entry  
07
The Omega Man

The Omega Man

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry