Sort by

charlotte has logged 242 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mission: Impossible – Rogue Nation

Mission: Impossible – Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
30
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Insidious: The Last Key

Insidious: The Last Key

2018
×
½
Edit this entry  
29
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
Edit this entry  
29
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★
Edit this entry  
29
Insidious

Insidious

2010
×
★★
Edit this entry  
28
Mission: Impossible – Ghost Protocol

Mission: Impossible – Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Edit this entry  
27
Lizzie

Lizzie

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★★
Edit this entry  
26
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★½
Edit this entry  
26
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★½
Edit this entry  
22
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Before the Flood

Before the Flood

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
Everything, Everything

Everything, Everything

2017
×
★½
Edit this entry  
21
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★
Edit this entry  
20
Lennon or McCartney

Lennon or McCartney

2014
×
Read the review Edit this entry  
20
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★½
Edit this entry  
20
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wet Hot American Summer: Ten Years Later

Wet Hot American Summer: Ten Years Later

2017
×
Edit this entry  
18
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wet Hot American Summer: First Day of Camp

Wet Hot American Summer: First Day of Camp

2015
×
Edit this entry  
16
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Fifth Estate

The Fifth Estate

2013
×
★½
Edit this entry  
16
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★½
Edit this entry  
14
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
Read the review Edit this entry  
12
Donald Glover: Weirdo

Donald Glover: Weirdo

2012
×
Edit this entry  
06
Safe

Safe

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★
Read other review Edit this entry  
05
Right To Work March

Right To Work March

1972
×
Edit this entry  
02
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
30
Widows

Widows

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Grinch

The Grinch

2018
×
★½
Edit this entry  
27
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Robin Hood

Robin Hood

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★½
Edit this entry  
17
Song to Song

Song to Song

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
11
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Edit this entry  
10
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
Edit this entry  
10
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
Edit this entry