Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
★★★
Edit this entry  
22
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★
Edit this entry  
14
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★★★
Edit this entry  
13
The Interview

The Interview

2014
×
★★★
Edit this entry  
06
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★★
Edit this entry  
04
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
★★★
Edit this entry  
21
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★★½
Edit this entry  
20
Cabin Fever

Cabin Fever

2002
×
★★★★
Edit this entry  
19
Dead Silence

Dead Silence

2007
×
★★★
Edit this entry  
18
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★
Edit this entry  
16
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★
Edit this entry  
15
Joy Ride

Joy Ride

2001
×
★★★
Edit this entry  
14
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★½
Edit this entry  
13
The Omen

The Omen

1976
×
★★★★
Edit this entry  
12
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★½
Edit this entry  
11
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Edit this entry  
10
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★½
Edit this entry  
08
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Descent

The Descent

2005
×
★★½
Edit this entry  
06
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★½
Edit this entry  
05
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1999
×
★★½
Edit this entry  
04
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★½
Edit this entry  
30
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★★
Edit this entry  
27
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
National Lampoon's European Vacation

National Lampoon's European Vacation

1985
×
★★★
Edit this entry  
17
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★★★
Edit this entry  
15
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★★½
Edit this entry  
14
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
Superman III

Superman III

1983
×
★★★
Edit this entry  
10
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★★
Edit this entry  
07
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★★
Edit this entry