Sort by

Jay has logged 223 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★½
Edit this entry  
27
Blonde Crazy

Blonde Crazy

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Topper Returns

Topper Returns

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Predator

Predator

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lawyer Man

Lawyer Man

1932
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rabid

Rabid

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Freaks

Freaks

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
Read the review Edit this entry  
07
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Depraved

Depraved

2019
×
Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★★½
Edit this entry  
28
Circle

Circle

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Door

The Door

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Fall

The Fall

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Avengement

Avengement

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nekrotronic

Nekrotronic

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Animal Among Us

Animal Among Us

2019
×
★½
Edit this entry  
14
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Void

The Void

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Darling

Darling

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry