Sort by

Kris has logged 390 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cliff Walkers

Cliff Walkers

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
Minnal Murali

Minnal Murali

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lights

Lights

1966
×
Edit this entry  
30
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
Read the review Edit this entry  
29
Atrangi Re

Atrangi Re

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sardar Udham

Sardar Udham

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Babes in Toyland

Babes in Toyland

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Memories

Memories

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Adventures in Odyssey: Electric Christmas

Adventures in Odyssey: Electric Christmas

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pushpa: The Rise - Part 1

Pushpa: The Rise - Part 1

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Josh

Josh

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
17
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Barbie in the Nutcracker

Barbie in the Nutcracker

2001
×
Edit this entry  
12
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Matrix Revisited

The Matrix Revisited

2001
×
Read the review Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Home Alone 3

Home Alone 3

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Arthur's Perfect Christmas

Arthur's Perfect Christmas

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
Read the review Edit this entry  
10
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
Edit this entry  
09
Kanye With Special Guest Drake Free Larry Hoover Benefit Concert

Kanye With Special Guest Drake Free Larry Hoover Benefit Concert

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Bound

Bound

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Timecop

Timecop

1994
×
★★★
Edit this entry  
05
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
Like Mike

Like Mike

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry