Kris has logged 366 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Burrow

Burrow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Trial

The Trial

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hulk

Hulk

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
AVP: Alien vs. Predator

AVP: Alien vs. Predator

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
Read the review Edit this entry  
15
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
Read the review Edit this entry  
15
Glass

Glass

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Split

Split

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Canvas

Canvas

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Alien³

Alien³

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dhoom

Dhoom

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Salvador Allende

Salvador Allende

2004
×
Read the review Edit this entry  
07
Mank

Mank

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Christmas Inventory

Christmas Inventory

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Home Alone

Home Alone

1990
×
Read the review Edit this entry  
30
Museo

Museo

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Baadshah

Baadshah

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry